Aby otrzymać odszkodowanie za pożar należy dopełnić ciągu procedur.
Po tym, gdy szkoda już się dokonała, a wszyscy uczestnicy zdarzenia są bezpieczni, należy poprosić wezwaną na miejsce zdarzenia straż pożarną lub policję o sporządzenie i przekazanie notatki zdarzenia. Często to właśnie ona jest decydującym czynnikiem przy wypłacie odszkodowania po pożarze. Taka notatka powinna zawierać zakres czynności podjętych przez służby, datę i godzinę zdarzenia, zakres pożaru oraz stwierdzenie jego przyczyny.
Gdy miejsce zdarzenia będzie już bezpiecznie, należy udokumentować pożar oraz zakres zniszczeń, które spowodował. Przydatne będą zdjęcia i nagrania wideo. Warto również zadbać o spisanie zeznań świadków zdarzenia.
Po uzyskaniu niezbędnej dokumentacji, należy powiadomić ubezpieczyciela o pożarze. Ważne, aby wykonać ten telefon do 3 dni od zdarzenia. Do 7 dni należy natomiast przedstawić ubezpieczycielowi listę zniszczonych w pożarze przedmiotów.
Kolejną ważną kwestią jest nie podejmowanie żadnych napraw na miejscu zdarzenia przed przybyciem rzeczoznawcy. Jeśli obawiasz się, że ubezpieczyciel może próbować zaniżyć Twoje odszkodowanie za spalony dom, zgłoś się do firmy odszkodowawczej, która zleci sporządzenie opinii niezależnemu rzeczoznawcy. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że szkoda została rzetelnie wyceniona.