Kwota, jaką można uzyskać z racji odszkodowania za pobicie jest uzależniona od tego, do którego artykułu kodeksu karnego zaliczał się czyn oraz jak duże szkody poniósł poszkodowany. Są to jednak przeważnie kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Jedno z najwyższych odszkodowań zostało przyznane mężczyźnie, który został zaatakowany rozbitą butelką. Doznał poważnych urazów twarzy , w tym ran ciętych oraz obrzęku. Sąd przyznał mu odszkodowanie w wysokości 64 tysięcy złotych!
Szczegóły
Zadośćuczynienie za skutki pobicia – czy warto wszczynać proces cywilny?
Proces cywilny przy sprawie o odszkodowanie za pobicie, jest o tyle istotny, że pozwoli poszkodowanemu uzyskać zadośćuczynienie za doznaną krzywdę i ból (również za urazy psychiczne) oraz odzyskać pieniądze za koszty leczenia, brak możliwości pracy przez czas rekonwalescencji oraz opłacić potrzebną rehabilitację.
Pierwszym krokiem jaki powinniśmy podjąć przy próbie uzyskania odszkodowania jest wezwanie do dobrowolnej zapłaty odszkodowania przez sprawcę pobicia. Szanse na skuteczność takie wezwania są niewielkie, jednak zawsze warto spróbować zawrzeć ugodę, ponieważ znacząco skróci to czas uzyskania pieniędzy.
Jeśli sprawca odmówi zawarcia ugody, wówczas należy złożyć pozew w Sądzie Rejonowym, w Wydziale Cywilnym odpowiednim dla miejsca zamieszkania poszkodowanego lub miejsca, w którym doszło do pobicia.
Podczas procesu mogą być konieczne zeznania świadków oraz opinie biegłych i rzeczoznawców, w celu udowodnienia wielkości poniesionej szkody. Gdy sprawa jest wygrana, a sąd zasądzi odszkodowanie, warto od razu wszcząć procedurę egzekucyjną, aby za pomocą komornika, uzyskać należne zadośćuczynienie w jak najkrótszym czasie.