Odszkodowanie za wypadek na chodniku

Jak uzyskać odszkodowanie za upadek na chodniku?

Skręcenia, zwichnięcia i złamania – na tego typu urazy jesteśmy narażeni szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Jeśli doznałeś szkody w skutek upadku na śliskiej lub krzywej nawierzchni, możesz ubiegać się o odszkodowanie za upadek na chodniku.

Aby ubiegać się o odszkodowanie musi zostać spełnione kilka warunków. Po pierwsze – przyczyną upadku musi być zły stan nawierzchni. Oznacza to, że chodnik musi być uszkodzony lub śliski w skutek opadów deszczu, śniegu lub zalania. Niestety, ale nikt nie wypłaci Ci odszkodowania za Twoją nieuwagę, gdy na przykład rozwiązał Ci się but lub byłeś zapatrzony w telefon. Drugim warunkiem jest konieczność wystąpienia realnego uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego. Po takim zdarzeniu warto udać się do lekarza, aby sprawdził Twój stan zdrowia. Z pozoru niegroźne stłuczenie może w rzeczywistości okazać się skręceniem, a nawet złamaniem kończyny.

Kalkulator odszkodowania

Wypełnij formularz i sprawdź ile możesz uzyskać!

Wypadek na chodniku – potrzebne dokumenty

Aby uzyskać odszkodowanie za upadek na chodniku należy również zebrać odpowiednią dokumentację. Jeśli jesteś w stanie, warto sfotografować miejsce zdarzenia. Możesz też poprosić, aby ktoś zrobił to za Ciebie, jeśli uraz jest na tyle poważny, że np. musisz jechać do szpitala. Z pewnością przydatne mogą się okazać także pisemne zeznania świadków zdarzenia oraz nagrania z monitoringu. Jeśli w okolicy była kamera, która uchwyciła upadek na chodniku, warto skontaktować się z jej właścicielem o udostępnienie nagrania na potrzeby dochodzenia odszkodowania. Kolejną sprawą, o której należy pamiętać jest dokumentacja procesu leczenia. Wypis ze szpitala, recepty i paragony za leki, faktury za wizyty u specjalistów, wszelkie udokumentowane koszty poniesione podczas procesu rekonwalescencji – wszystkie te dokumenty warto zebrać w jednym miejscu i przesłać firmie odszkodowawczej, która będzie prowadziła sprawę.

Nie można także zapomnieć o dokumentacji urazu. W tym celu warto zrobić zdjęcie zaraz po zdarzeniu, w trakcie leczenia oraz po powrocie do zdrowia. Do dokumentacji wliczają się też rzeczy takie jak koszty transportu do lekarza lub na rehabilitację, czy dni, podczas których nie byliśmy zdolni do pracy, w związku z czym ponieśliśmy straty finansowe.

Wypadek na chodniku – kto odpowiada za stan chodników?

Mamy już pełną dokumentację zdarzenia, co dalej? Kolejnym krokiem jest ustalenie kto odpowiada za utrzymanie dobrego stanu nawierzchni w miejscu zdarzenia. Musimy najpierw dowiedzieć się czy jest to teren prywatny czy publiczny. W przypadku tego drugiego, może to być na przykład: Zarząd Dróg i Transportu lub odpowiednia Gmina, w zależności od tego, gdzie wypadek miał miejsce. Jeśli zdarzenie miało miejsce na terenie prywatnym należy ustalić kto nim zarządza. Możemy tu wyróżnić np. wspólnotę mieszkaniową lub właściciela posesji. Warto też tutaj nadmienić, że za nieutrzymanie dobrego stanu drogi, właścicielowi grozi grzywna do 1500 zł, która została uregulowana w ustawie o porządku i czystości w gminach z 13 września 1996 r. Jeśli masz problem z ustaleniem, kto odpowiada za stan nawierzchni, gdzie miał miejsce wypadek na chodniku, Expert Odszkodowania ustali to za Ciebie.

Wypadek na chodniku – ile pieniędzy można uzyskać?

Minimalna kwota za upadek na chodniku waha się między 1000 zł a 2000 zł. Gdy uszczerbek na zdrowiu był poważny kwota odszkodowania wzrasta do co najmniej kilkunastu tysięcy złoty. Jeśli doszło do złamania kości jest to około 15 tysięcy złotych. W przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu odszkodowania zaczynają się od 40 tysięcy złotych. Rekordowe odszkodowanie za poślizgnięcie na chodniku otrzymała starsza kobieta z Łodzi. Wywalczyła w sądzie aż 322 tysiące złotych! Sąd uznał, że poszkodowana wymaga całodobowej opieki. Jest to również przypadek, w którym powikłania po upadku ujawniły się z czasem. Bezpośrednio po zdarzeniu seniorka dotarła samodzielnie do domu i czuła się dobrze. Z biegiem dni jej stan zdrowia załącz się znacznie pogarszać. W końcu znalazła się w szpitalu, gdzie wykryto u niej krwiaka śródczaszkowego i częściowy niedowład. Mając na uwadze to zdarzenie tym bardziej pamiętajmy, aby nie bagatelizować urazów nawet po pozornie niegroźnych upadkach i udać się na kontrolę do lekarza.
Szczegóły

Nie tylko wypadek na chodniku – za jakie upadki możesz ubiegać się o odszkodowanie?

Warto pamiętać, że nie tylko za upadek na chodniku można dociekać odszkodowania. Możemy tutaj sklasyfikować zdarzenia ze względu na miejsce:
 • Odszkodowanie za upadek na chodniku;
 • Odszkodowanie za wypadek w sklepie;
 • Odszkodowanie za upadek na klatce schodowej;
 • Odszkodowanie za wypadek na basenie;
 • Odszkodowanie za wypadek na parkingu sklepowym;
 • Odszkodowanie za upadek w szpitalu.
 • Takiego podziału możemy również dokonać ze względu na stan nawierzchni:
 • Odszkodowanie za upadek na nierównym chodniku;
 • Odszkodowanie za wypadek spowodowany dziurą w drodze;
 • Odszkodowanie za wypadek na oblodzonym chodni;
 • Odszkodowanie za wypadek na śliskiej podłodze.

Odszkodowanie za wypadek na chodniku – dlaczego warto wybrać Expert Odszkodowania?

Jeśli jesteś ofiarą incydentu, jakim jest upadek na chodniku bądź innej nawierzchni, masz prawo ubiegać się o odszkodowanie. Z Naszego wieloletniego doświadczenia wiemy, że towarzystwa ubezpieczeniowe znacząco zaniżają wysokość odszkodowania nie uwzględniając wszystkich poniesionych przez poszkodowanego strat. Kwota wskazana od ubezpieczyciela jest zaledwie niewielkim procentem kwoty, którą udaje Nam się uzyskać dla Naszych klientów.

Jeśli nie masz doświadczenia w prowadzeniu batalii sądowych – skontaktuj się z Nami! Pomożemy Ci skompletować materiały dowodowe potrzebne do uzyskania świadczenia oraz ustalimy osobę odpowiedzialną za zaniedbanie powierzchni, na której miał miejsce wypadek. Z firmą Expert Odszkodowania nie musisz martwić się o brak środków na prowadzenie batalii sądowej lub pokrycia kosztów prawnika – wszystkim się zajmiemy. Działamy na zasadzie wcześniej ustalonej z klientem prowizji, więc nie musisz wykonać żadnych opłat z góry. Prześlij swoją sprawę do darmowej weryfikacji i dowiedz się ile pieniędzy możesz odzyskać za wypadek na chodniku.

Partnerzy

Napisz do nas

Odpowiemy w ciągu 24 h!
Expert Odszkodowania
Facebook
Instagram