Odszkodowanie za zalanie mieszkania

Pomoc w uzyskaniu odszkodowania za zalanie

Zalanie mieszkania to zdarzenie, z którym musi się liczyć każdy mieszkaniec budynku wielorodzinnego. Szczególnie dotkliwy może okazać się dla mieszkańców blokowisk, gdzie zalanie, które nie zostało wykryte, może dotrzeć nawet do kilku mieszkań niżej. Aby ubiegać się o odszkodowanie za zalanie mieszkania, musisz skompletować odpowiednią dokumentację, ustalić przyczynę zdarzenia oraz jego sprawcę, a także sporządzić zgłoszenie szkody.

Kalkulator odszkodowania

Wypełnij formularz i sprawdź ile możesz uzyskać!

Zadośćuczynienie za zalanie mieszkania – od czego zacząć?

Wracasz do domu i widzisz, że Twoje mieszkanie jest zalane? Nie wiesz co dalej zrobić? W pierwszej kolejności zadbaj o swoje bezpieczeństwo i odłącz prąd w zalanym pomieszczeniu – unikniesz dzięki temu ryzyka wystąpienia zwarcia. Zakręć również zawory. Po upewnieniu się, że nic Ci nie grozi, zanim przystąpisz do ratowania zalanych rzeczy, zrób zdjęcie szkody. Będzie to wyjątkowo cenne przy uzyskaniu odszkodowania za zalane mieszkanie. Następnym krokiem jest ustalenie skąd woda dotarła do Twojego mieszkania – tutaj bardzo istotne jest czy woda wycieka przez awarię sprzętu w Twoim domu (np. pralka, zmywarka), czy zawinił Twój sąsiad, czy może woda dostała się przez nieszczelną elewację lub wadliwą instalację wodno-kanalizacyjną. Ustalając sprawcę możesz też pomóc innym sąsiadom i powiadomić ich o ryzyku wystąpienia zalania. Dobrze też, abyś miał przy tym świadka.

Znam przyczynę zalania – co dalej?

Gdy dowiedziałeś się już co spowodowało zalanie i udokumentowałeś to zdarzenie, pamiętaj aby od razu nie naprawiać szkody – jeśli to zrobisz wielkość zadośćuczynienia może znacząco zmaleć. Zamiast naprawiać, postaraj się zminimalizować dalsze szkody i osusz miejsce zalania.

Kolejnym krokiem jest sporządzenie protokołu zalania. Pamiętaj, aby z tym nie zwlekać, ponieważ jest to podstawa do wypłacenia zadośćuczynienia za zalanie, a czas na zgłoszenie to przeważnie 7 dni. Taki protokół powinien zawierać dokładna datę oraz godzinę zalania, adres zalanego mieszkania oraz dane jego właściciela oraz dane świadków zdarzenia. Trzeba także wskazać domniemaną przyczynę zdarzenia oraz osobę, która za to odpowiada. Pamiętaj także o szczegółowym opisie wszystkich szkód i strat. Dokument musi podpisać poszkodowany oraz świadek zdarzenia lub administrator budynku.

Kto ponosi winę za zalanie mieszkania?

W przypadku odszkodowania za zalanie mieszkania, co do sprawców czynu istnieją 3 scenariusze:
  • Jeśli zawinił Twój sprzęt z racji złego użytkowania lub braku odpowiedniej konserwacji, sam jesteś sprawcą zdarzenia. W przypadku, gdy Twoje mieszkanie posiada odpowiednie ubezpieczenie, możesz domagać się wypłaty z OC.
  • Jeśli zalanie mieszkania spowodowała usterka w domu Twojego sąsiada – on jest sprawcą zdarzenia i odszkodowanie zostanie ściągnięte z jego OC. W przypadku gdy sprawca nie posiada ubezpieczenia, jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania z własnych pieniędzy.
  • Jeśli sprzęt był używany prawidłowo, a zalanie wystąpiło w skutek jego awarii, można ubiegać się o odszkodowanie za zalane mieszkanie od producenta wadliwej maszyny.
Ważne: w każdy przypadku należy skierować zgłoszenie do ubezpieczyciela tej osoby lub podmiotu ubezpieczonego. Możemy zgłosić daną szkodę tylko do jednego ubezpieczyciela. Zgłoszenie szkody do kilku ubezpieczycieli na raz jest oszustwem.

Rzeczoznawca od zalania mieszkania, czyli jak udowodnić poniesione szkody?

Po zgłoszeniu szkody powinien się z Tobą skontaktować rzeczoznawca wyznaczony przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Sporządza on protokół szkód oraz ustala winowajcę i przyczynę zalania.

Przy wycenie zalania należy podać szacowną przez nas kwotę zniszczeń rzeczoznawcy. Przydatne też będą zdjęcia sprzed incydentu oraz paragony i faktury sprzętu, który został zniszczony. Wycena dokonana samodzielnie przez poszkodowanego jest szczególnie ważna, jeśli uzna, że kwota podana przez rzeczoznawcę jest za mała. Z wsparciem Expert Odszkodowania możesz ubiegać się o dopłatę do swojego odszkodowania.

Odszkodowanie za zalane mieszkanie – kwota jaką możesz uzyskać

Kwoty odszkodowania za zalane mieszkanie są bardzo różne i uzależnione od wielkości szkody. Jeśli np. zniszczone zostały ściany tylko ściany mieszkania – możemy się spodziewać kwoty od kilkuset złotych i kilku tysięcy złotych. Jeśli zalane zostały także meble i urządzenia domowe – odszkodowania wzrasta i możemy otrzymać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najciężej jest wycenić straty, których nie da się naprawić, np. pamiątki rodzinne, których już nigdy nie odzyskamy. Mają one dużą wartość sentymentalną i również powinny zostać uwzględnione w kwocie odszkodowania za zalanie mieszkania.

Partnerzy

Napisz do nas

Odpowiemy w ciągu 24 h!
Expert Odszkodowania
Facebook
Instagram