Odszkodowanie za pogryzienie przez psa

Pomoc w uzyskaniu odszkodowania

Każdy odpowiedzialny właściciel psa zdaje sobie sprawę, że spacer z pupilem nie obejdzie się bez smyczy oraz kagańca (jeśli pies nie jest dobrze zsocjalizowany). Są to środki, które zapewnią bezpieczeństwo Tobie, Twojemu psu oraz otoczeniu. W Polsce wciąż jednak panuje przekonanie (zwłaszcza wśród osób starszych), że nie są im potrzebne takie rzeczy, aby móc spacerować z pupilem. Takie podejście skutkuje często pogryzieniem przez psa. Odszkodowanie dla właściciela, który nie posiada odpowiedniego ubezpieczenia, może okazać się kosztowne.

Ugryzienie przez psa – co robić?

Jak zachować się w sytuacji pogryzienia przez psa? Wyjaśniamy procedurę z punktu widzenia ofiary oraz właściciela psa.

Pogryzienie przez psa – odpowiedzialność opiekuna

Jeśli Twój pies kogoś pogryzł, przede wszystkim postaraj się złapać i uspokoić zwierzę. Jeśli jest to możliwe, odizoluj psa od innych, aby nie miał możliwości ponownie nikogo ugryźć. Jeśli masz przy sobie kaganiec, załóż go swojemu psu.

Następnie zajmij się poszkodowanym – sprawdź w jakim jest stanie oraz czy wymaga wezwania pogotowia. Zaoferuj mu swoją pomoc w kontakcie z lekarzem oraz przypomnij, że powinien skontrolować ranę tego samego dnia, nawet jeśli wydaje się powierzchowna. Poinformuj go również czy pies był szczepiony przeciw wściekliźnie. Jeśli poszkodowany żąda wezwania policji, nie stawiaj oporu – pozwól na spokojnie spisać zeznania oraz przedstaw policjantom swoją wersję wydarzeń. Zachowanie spokoju jest w tej sytuacji kluczowe.

Po zdarzeniu skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem, jeśli Twój pakiet obejmuje odpowiedzialność cywilną. Z pewnością usprawni to proces likwidacji szkody. Warto również rozważyć terapię behawioralną dla pupila, aby uniknąć sytuacji, że ktoś znów dozna pogryzienia przez psa.

Ugryzienie przez psa – o czym należy pamiętać?

Dla ofiary zdarzenia jest to z pewnością bardzo traumatyczne zdarzenie, jednak jeśli jesteś w stanie, pamiętaj o kilku rzeczach. Po upewnieniu się, że pies nie zaatakuje ponownie, przede wszystkim spytaj się czy pies był szczepiony – jest to dla Ciebie kluczowa informacja. Jeśli okaże się, że szczepienie zwierzęcia nie jest aktualne, koniecznie udaj się na pogotowie. Uzyskaj dane oraz kontakt do właściciela zwierzęcia. Możesz również go zapytać czy posiada odpowiednie ubezpieczenie. Przyspieszy to procedurę uzyskania odszkodowania za pogryzienie przez psa. Poproś go o pisemne przyznanie się do winy. Jeśli właściciel psa nie będzie chciał współpracować, wezwij policję na miejsce zdarzenia. Poproś świadków zdarzenia o złożenie zeznań oraz o podanie swoich informacji kontaktowych. Jeśli dojdzie do procesu, ich zeznania będą dla Ciebie bardzo ważne. Nie zapomnij udać się do lekarza w dniu pogryzienia. Konieczne jest odpowiednie odkażenie rany oraz, jeśli jest ona głęboka, jej zszycie. Pamiętaj, że w tej sytuacji najważniejsze jest Twoje zdrowie.

Czytaj dalej

Pogryzienie psa przez psa – odszkodowanie za szkodę na pupilu


Co jeśli pies zostanie pogryziony przez innego psa? W takiej sytuacji nadal obowiązują powyższe przepisy prawne, jednak będzie tu konieczne wskazanie winnego. Jeśli zarówno właściciel psa poszkodowanego jak i opiekun pupila, który zaatakował drugie zwierzę, nie przestrzegali odpowiednich środków bezpieczeństwa, czyli nie wyprowadzali psów na smyczy, a agresywne zwierzę nie miało założonego kagańca – uzyskanie odszkodowania za pogryzienie psa przez psa może okazać się bardzo trudne. Jednak w sytuacji, gdy właściciel rannego psa dopełnił wszelkich środków ostrożności, a wina leży ewidentnie po stronie opiekuna agresywnego zwierzęcia, poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie, a formalności, o które powinna zadbać osoba poszkodowana są w zasadzie takie same jak w sytuacji, gdy ofiarą pogryzienia przez psa jest człowiek. W takiej sytuacji znalazła się jednak z Naszych klientek. Jej mały piesek został zaatakowany na spacerze przez psa w typie owczarka niemieckiego. Pupil klientki był jej jedyną pamiątką po zmarłym mężu. Niestety zwierzę nie przeżyło zdarzenia. Po zdarzeniu stan zdrowotny kobiety znacząco się pogorszył. Nic nie zwróci jej ukochanego pieska, jednak udało Nam się wywalczyć dla niej 5395 zł. Jeśli również znalazłeś się w takiej sytuacji, skontaktuj się z Nami! Chcesz poznać inne historie Naszych klientów? Odwiedź Nas na Facebooku oraz na Instagramie.

Pogryzienie przez psa – przepisy kodeksu cywilnego

Mało kto wie, że przepisy dotyczące szkód wyrządzonych przez zwierzęta, a w tym odszkodowania za pogryzienie przez psa, są uregulowane prze prawo cywilne. Będąc posiadaczem zwierząt warto zapoznać się z treścią art. 431. Kodeksu Cywilnego:

§ 1. Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy.

§ 2. Chociażby osoba, która zwierzę chowa lub się nim posługuje, nie była odpowiedzialna według przepisów paragrafu poprzedzającego, poszkodowany może od niej żądać całkowitego lub częściowego naprawienia szkody, jeżeli z okoliczności, a zwłaszcza z porównania stanu majątkowego poszkodowanego i tej osoby, wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego.

Z powyższego zapisu jasno wynika, że właściciel psa ponosi za niego odpowiedzialność, nawet jeśli zwierzę mu ucieknie. To samo tyczy się sytuacji, gdy za wiedzą właściciela, ktoś inny wyprowadzi jego psa – odszkodowanie za pogryzienie w dalszym ciągu będzie musiał pokryć właściciel pupila.

Odszkodowanie za pogryzienie przez psa – ile mi się należy?

Kwota zadośćuczynienia za pogryzienie przez psa jest uzależniona od wielkości szkody. Warto tutaj zaznaczyć, że odszkodowanie obejmuje wszystkie szkody materialne, czyli np. zniszczone ubranie lub telefon, koszty leczenia oraz rehabilitacji. Zadośćuczynienie natomiast ma zrekompensować poszkodowanemu szkody niematerialne. Będą nimi na przykład urazy psychiczne i traumy związane ze zdarzeniem, jakim jest atak przez zwierzę. W przypadku ich wystąpienia, kwota jaką może uzyskać poszkodowany znacząco wzrasta.

W związku z powyższymi informacjami, odszkodowanie za pogryzienie przez psa może wynieść od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Partnerzy

Napisz do nas

Odpowiemy w ciągu 24 h!
Expert Odszkodowania
Facebook
Instagram