Zalanie mieszkania – jak zgłosić szkodę?

Zalanie mieszkania zdarza się częściej niż mogłoby nam się wydawać. Problem dotyka zarówno mieszkańców starych kamienic, jak i nowo wybudowanych blokowisk. Sprawcą może być sąsiad lub wadliwa instalacja, a koszty naprawienia szkody mogą być ogromne. W jaki sposób można uzyskać odszkodowanie za zalanie mieszkania?
Dowiedz się, jak krok po kroku zgłosić szkodę.

zalanie mieszkania

Kiedy zgłosić zalanie mieszkania do ubezpieczyciela?

Przeważnie termin na zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela to 3 dni. Termin może ulec zmianie jeśli lokatorzy będą mieli udokumentowaną dłuższą nieobecność w miejscu zamieszkania. Likwidacja szkody z ubezpieczenia mieszkaniowego trwa około 30 dni – jest to termin w jakim ubezpieczyciel musi się ustosunkować do zgłoszenia szkody. Również w tym terminie towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobligowane do wypłaty kwoty bezspornej.

Jeśli wycena szkody jest zaniżona, czyli kwota zaproponowana przez nie jest wystarczająca, aby naprawić powstałe szkody, wypłacenie różnicy, czyli kwoty spornej odszkodowania może się znacznie wydłużyć. Zazwyczaj następuje to w ciągu 14 dni od wyjaśnienia okoliczności.

Z naszego wieloletniego doświadczenia wiemy, że kwota proponowana przez ubezpieczyciela w zdecydowanej większości przypadków niestety jest zaniżona. W takiej sytuacji warto skorzystać z darmowej analizy szkody i przez przyjęciem propozycji ubezpieczyciela sprawdzić, czy należy nam się dopłata.

Postępowanie po zalaniu mieszkania

Pierwszym krokiem przy zalaniu mieszkania jest zatrzymanie wody, aby zapobiec powiększeniu się szkód. Następnie należy zadzwonić do zarządcy lub spółdzielni mieszkaniowej i poinformować o zdarzeniu. Dobrze również skontaktować się z sąsiadami i dowiedzieć się czy u nich również powstały szkody w mieszkaniu. Pomoże to także ustalić sprawcę zdarzenia – jeśli zawinił sąsiad prawdopodobnie dowiemy się tego podczas odwiedzin sąsiednich mieszkań.

Następnie należy powiadomić ubezpieczyciela o zdarzeniu. Jeśli na miejsce były wzywane służby ratunkowe, warto uzyskać od nich protokół ze zdarzenia. Pamiętajmy też, aby samodzielnie postarać się spisać wszystkie powstałe podczas zalania szkody oraz sporządzić dokumentację fotograficzną.

Po zgłoszeniu szkody, ubezpieczyciel wyśle na miejsce zdarzenia rzeczoznawcę. Przeważnie zajmuje to do 7 dni. Sporządzi on protokół, który będzie kluczowy przy wycenie wysokości odszkodowania przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Warto zadbać o to, aby rzeczoznawca uwzględnił w swoim raporcie wszystkie powstałe wskutek zalania szkody. Po wizycie rzeczoznawcy pozostaje nam już tylko czekać na propozycję wysokości odszkodowania od TU.

Jak udokumentować zalanie mieszkania?

Jeśli kwota odszkodowania okaże się zaniżona, kluczowe będą zebrane przez nas dokumenty. Mogą to być:

  • Fotografie i nagrania wideo przedstawiające powstałe szkody;
  • Fotografie bądź filmy przedstawiające stan mieszkania przed zalaniem;
  • Rachunki oraz faktury potwierdzające wartość zniszczonych rzeczy;
  • Rachunki lub faktury za naprawę szkód powstałych przez zalanie;
  • Oświadczenie sprawcy szkody;
  • Potwierdzenie aktualnych przeglądów technicznych instalacji, która spowodowała szkodę ( opcjonalnie).

Towarzystwo ubezpieczeniowe powinno poinformować nas o konieczności przesłania dodatkowych dokumentów w terminie 7 dni od oględzin miejsca zdarzenia.

Ustalenie winnego zalania mieszkania

Aby ustalić winnego zalania należy odkryć przyczynę wycieku wody. Jeśli woda wyciekła z rur znajdujących się w pionach – winny będzie zarządca, czyli spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. Jeśli woda wyciekła z rur poziomych – wina leży po stronie właściciela mieszkania, z którego rury doszło do wycieku wody i zalania.

Zalanie mieszkania przez sąsiada – co robić?

Jeśli posiadasz polisę mieszkaniową, ale zalanie spowodował sąsiad – bez wykupienia odpowiedniego wariantu nie będziesz mógł z niej skorzystać. Ale nic straconego! O odszkodowanie będziesz ubiegał się u ubezpieczyciela mieszkania sąsiada, który wyrządził szkodę. Jeśli jego mieszkanie nie było ubezpieczone – zwrot kosztów za naprawę szkody możesz uzyskać drogą polubowną od sąsiada lub podczas procesu sądowego.

Zalanie a powódź – różnice

Masz ubezpieczenie od zalania, ale woda dostała się do Twojego mieszkania przez powódź? Warto sprawdzić w Ogólnych Warunkach Umowy (OWU), czy posiadasz także ubezpieczenie od powodzi. Niestety, ale Towarzystwa Ubezpieczeniowe klasyfikują te dwa zjawiska jako osobne ryzyka. Co ważne – powódź przeważnie jest dostępna jako rozszerzenie podstawy polisy mieszkaniowej. W tym przypadku możesz ubiegać się o odszkodowanie wyłącznie jeśli samodzielnie wykupisz odpowiednie rozszerzenie do swojej polisy.

Jak uniknąć odmowy wypłaty odszkodowania?

  1. Pamiętaj o dotrzymaniu terminów na zgłoszenie szkody wskazanych przez ubezpieczyciela.
  2. Gromadź odpowiednią dokumentację zdarzenia.
  3. Ustal winnego zalania mieszkania.
  4. Sporządź szczegółową listę strat powstałych w mieszkaniu przez zalanie.
  5. Skorzystaj z pomocy firmy zajmującej się dopłatami do odszkodowań i zweryfikuj czy przyznana Ci kwota nie jest zaniżona.

Masz problem z odszkodowaniem? Zgłoś się do Nas! Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń pod nr +48 572 768 050.

Wszystkie artykuły:

Potrzebujesz pomocy z odszkodowaniem?

Skontaktuj się:
Expert Odszkodowania
Facebook
Instagram